مارک تواین و یکی از آثارش

ساموئل لاگورن کلمنس، مشهور به مارک تواین (۱۹۱۰ – ۱۸۳۵)، روزنامه‌نگار، طنزنویس و نویسنده آمریکایی و خالق ماجراهای تام سایر و هکل بری فین است.

ساموئل در منطقه‌ای در ساحل رود می‌سی‌سی‌پی رشد یافت و زمانی که نوجوان بود، پس از مرگ پدرش، ناچار شد مدرسه را ترک کند و به کار در صنعت چاپ بپردازد. کمی بعد، وی به کار بر روی کشتی‌های بخاری که روی این رود مهم حرکت می‌کردند پرداخت. زندگی وی به عنوان یک خدمه کشتی بر روی رود می‌سی‌سی‌پی، نقش پررنگی در شکل‌گیری مهمترین داستان‌های او مانند هکل‌بری‌فین در سال‌های بعد شد.

این‌که چرا به مارک تواین مشهور شد، داستان جالبی دارد. او شب‌ها در ایوان جلوی خانه‌اش کنار رود می‌سی‌سی پی می‌نشست و به جریان آب رودخانه در خلوت شب، گوش فرامی‌داد. شبی یک کشتی پروانه‌دار مسافری را در حال عبور مشاهده کرد و متوجه شد که قایق کوچکی با فانوس روشن جلوی کشتی حرکت می‌کند. در آن قایق، فردی با یک چوب پنج متری ایستاده بود و هرچند گاه، چوب را در آب فرومی‌برد تا عمق آن را اندازه بگیرد. وقتی عمق آب کافی بود، با صدای بلند به ناخدا جواب می‌داد: «مارک تواین» Mark Twain (یعنی سه متر و هفت) یعنی عمق آب، برای عبور کشتی، مناسب است (Safe water)

ساموئل کلمنس از آن پس، سه متر و هفت یا مارک تواین را به‌عنوان نام نویسندگی‌اش انتخاب کرد و معروف شد به آقای سه متر و هفت. او نخستین بار در سال ۱۸۶۳، هنگامی که یک نوشته طنز کوتاه را برای یک روزنامه ایالتی می‌نوشت، این نام مستعار را برای خود به کار برد. موفقیت حرفه‌ای «مارک تواین» در نویسندگی، با داستان بلند طنزی که باز در یک هفته‌نامه چاپ کرد آغاز شد.

ماجراهای هاکلبری فین یکی از آثار جذاب نویسنده آمریکایی، مارک تواین است. این شاهکار را الهام و الهه کشاورزی خوزانی برای کودکان به فارسی ترجمه کرده‌اند.این رمان درخشان، چندین دهه‌ است که به عنوان یکی از برترین نمونه‌های ادبیات آمریکا در نظر گرفته می‌شود.
دانلود کتاب هاکلبری فین

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *